CLIL ve třetím ročníku

CLIL aneb content and language integrated learning je metoda, při které se velmi zjednodušeně děti učí jazyk velmi nenásilně, prostřednictvím běžných povelů při různých činnostech. U nás ve třídě angličtinu zařazujeme velmi často. Například i v českém jazyce děti běžně používají otázky nebo reagují na povely v angličtině, zeptají se, na jaké straně si mají otevřít knížku nebo pracovní sešit, pokud něco nestíhají, umí se ozvat a požádat, abych počkala nebo zopakovala stránku, na které pracujeme. Učíme se používat  a reagovat na povely a otázky jako Spěchej! Nech to být! Můžu jít na záchod? Nedělej si starosti! Nemluv! Počkej! Piš! Čti! Můžu se napít? Můžu otevřít okno? Nedotýkej se toho! Nechoď po třídě! Seď v lavici! Je čas na svačinu! Je čas jít domů! Můžu si půjčit tvoje...? a mnoho dalších.

Velký prostor pro angličtinu máme v tělocviku. Děti umějí používat anglická slova vybíjená a házená, reagují na házej, chytej, vybíjej, střílej na bránu, spěchej, pomalu, rychle, rychleji, dřepni, vyskoč, utíkej, rozpaž, nepodváděj atd. ... Zvládnou běžnou rozcvičku v angličtině.

Pro děti je tato metoda velmi přirozená, nic není potřeba dovysvětlovat, vše si ukážeme a děti povelům velmi rychle rozumějí. Postupně se budeme blížit i k tomu, aby děti aktivně dokázaly slovíčka používat samy, tzn. přirozeně rozvíjet jak poslech, tak mluvení.