Výlet do Babiččina údolí

Výlet do Babiččina údolíBabička od Boženy Němcové.

Kdo z dospělých by ji neznal?

S pohádkami Boženy Němcové se děti potkávají již od nejútlejšího věku. Také ve škole se jejím pohádkám nemůžeme vyhnout. Mladší děti se s upravenými texty seznamují již od druhého ročníku, starší čtvrťáci se potom poprvé v literární výchově začtou do Babičky a dozvídají se o Starém bělidle, Barunce, Sultánovi i Tyrlovi.

A aby si děti to, co čtou a číst jednou budou, uměly lépe představit, rozhodli jsme se do Ratibořic, kde se děj nejznámější knihy Boženy Němcové odehrává, podívat osobně.

Nebudeme si nic nalhávat, cesta byla dlouhá a úmorná! Na palubě našeho autobusu ale naštěstí již od šesté hodiny ranní panovala výborná nálada a čilý ruch. Pokud paní učitelky předpokládaly, že děti cestu tam prospí, velmi se mýlily.

Kolem desáté hodiny jsme dorazili šťastně do cíle, kde následovalo rychlé občerstvení. Záhy si nás převzala paní průvodkyně v dobovém kostýmu, aby nás provedla pohádkovým okruhem od ratibořického zámku ke Starému bělidlu, splavu a zpět. Děti po cestě plnily úkoly, které je nakonec zavedly k pokladu.

Ve mlýně, který se v knize také nezřídka objevuje, jsme pojedli vynikající domácí koláčky a děti si nakoupily suvenýry, bez nichž, jak všichni víme, není výlet dobrým výletem.

Z Ratibořic jsme se odpoledne ještě přesunuli do České Skalice. Tam jsme navštívili školu, kterou navštěvovala skutečná Barbora Panklová - neboli Božena Němcová. Pro děti bylo velmi zajímavé srovnání dnešní školy se školou, ve které se učily děti před dvěma sty lety. Některé děti poprvé viděly rákosku, kalamář, olůvko na psaní nebo tzv. kohoutek, což byla malinká destička, na kterou děti psaly.

Krátce po třetí hodině odpolední jsme vyrazili k domovu, opět za neunavitelného hlaholu dětí. A aby nám cesta lépe utíkala, vytáhl pan učitel kytaru a za zpěvu písniček Není nutno, Kozel, Hej gorale a dalších jsme postupně projeli Pardubice, Chrudim, Velké Meziříčí a Třebíč, abychom všechny děti bezpečně krátce po sedmé hodině večer předali rodičům u mašovické školy.

Na závěr povídání bychom chtěli pochválit všechny děti za to, jak bezvadně zvládly náročnou, dlouhou cestu, a také za bezproblémové chování během celého programu.

Také děkujeme MŠMT za poskytnuté finanční prostředky, díky kterým jsme celý program mohli realizovat.